Wyspa Kreta

Kreta to największa i najbardziej wysunięta na południe wyspa Grecji jak również piąta co do wielkości wyspa śródziemnomorska. Linia plaż ciągnie się przez 1040 kilometrów, pocięta jest przez zatoki, groty i wiszące skały. Krajobraz wyspy tworzą skaliste wybrzeża przeplatające się z szerokimi, jasnymi plażami.


Klimat

Klimat na Krecie jest typowo śródziemnomorski. Wyspa słynie ze zdrowego powietrza, ponieważ w promieniu setek kilometrów nie ma wielkich zakładów przemysłowych. Sezon letni zaczyna się pod koniec kwietnia i kończy w połowie listopada. Od maja do października średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 20-28 stopni. Zima jest łagodna z temperaturą ok. 14-17 stopni. Temperatura wody nawet zimą nie spada poniżej 16 stopni. Od końca kwietnia do połowy listopada opady deszczu praktycznie nie występują.


Klimat Krety

Turystyka

Kreta to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ci, którzy chcą wygrzać się w słońcu, mają tu cudowne plaże i ustronne zatoczki, a także kurorty, w których przez 300 dni w roku świeci słońce. Dzięki swojej rozwiniętej infrastrukturze, eleganckim kurortom i plażom, niezwykle czystej przyrodzie, Kreta jest jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie inwestorzy kupują nieruchomości.

Oprócz zachwycających widoków, Kreta jest znana ze swojej historii. Miłośnicy dawnych czasów znajdą na wyspie mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania. To właśnie na Krecie narodziła się najstarsza europejska cywilizacja - minojska, która dała początek greckiej i europejskiej kulturze. Ruiny pałaców minojskich znajdują się w Knossos, Fajstos, Malii i Kato Zakros, pozostałości archeologiczne w Gortynie, fortyfikacje wzniesione przez Wenecjan w Rethymno oraz na maleńkiej wyspie obok Krety Spinalondze.


Regiony

Wyspa Kreta to 13-sty region Grecji, który dzieli się na 4 jednostki regionalne: Heraklion, Chania, Rethymno oraz Lasithi z centrum w mieście Agios Nikolaos. Starożytną stolicą było Knossos. Wykopaliska archeologiczne odkryły tam przepiękny kompleks z pałacem, willami, drogami i kolumnami. Ze względu na związek z mitycznym królem Minosem, starożytną kulturę Krety zaczęto nazywać kulturą minojską. Dla Greków, którzy zasiedlili Kretę, kultura minojska było szczególnie ważna, ponieważ było to miejsce, gdzie matka Zeusa schowała nowonarodzonego boga w jaskini i gdzie spędził on swoje dzieciństwo.

Nieruchomości na Krecie cenią miłośnicy luksusowego wypoczynku z dala od hałasu miast i w otoczeniu antycznych budowli i dziewiczej przyrody. Morze wokół Krety jest tak przezroczyste, jak w czasach olimpijskich bogów, a przyroda do tej pory zachowała nienaruszone gatunki dzikiej fauny i flory.

Ceny prywatnych willi i apartamentów nie są wyższe niż w Grecji kontynentalnej, a niekiedy nawet niższe. Każda część Krety ma swoje indywidualne krajobrazy i charakter zabudowy.

Rejon Lasithi

Rejon Lasithi to m.in. miasta: Agios Nikolaos, Elounda, Ierapetra, Sitia. To najbardziej wysunięta na wschód część Krety. Wschodnie i południowe wybrzeże regionu Lasithi jest usiane najpiękniejszymi plażami na Krecie, które wabią turystów złocistym piaskiem oraz krystalicznie czystą, błękitną wodą. Znajduje się tu słynna piaszczysta plaża z palmowym gajem - Vai. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych - w szczególności windsurfingu. Lasithi to również region tradycyjnie rolniczy, który słynie z uprawy oliwek i rodzynek.

Zakup nieruchomości w rejonie Lasithi to marzenie każdego, kto choć raz tutaj był. Centrum administracyjne regionu to miasto Agios Nikolaos położone w północno-zachodniej części zatoki Mirabello, największej na Krecie. Znajdują się tu najmodniejsze kurorty, które nazywane są kreteńskim Saint Tropez. Wizytówką Agios Nikolaos jest jezioro Voulismeni, połączone kanałem z morzem. Ma kształt zbliżony do koła, maksymalną szerokość 137 metrów i głębokość 64 metry. Według legendy w jeziorze tym brała kąpiele bogini Atena.

Słynna Elounda położona jest w zachodniej części zatoki Mirabello. U wejścia zatoki leży wyspa Spinalonga z ruinami ogromnej twierdzy. W Eloundzie znajdują się komfortowe hotele, liczne kawiarnie i restauracje, a także różnorodne sklepy i stragany. Kurort spodoba się przede wszystkim tym, którzy cenią luksusowy wypoczynek. Czas płynie tutaj powoli, w towarzystwie licznych przyjemności. Wielu arystokratów i gwiazd showbiznesu kupuje nieruchomości lub buduje wille z basenami właśnie w tym rejonie Krety. Nieruchomości w Eloundzie przypadną do gustu najbardziej wymagającym klientom. Znajdują się tu najlepsze hotele, restauracje, pola golfowe, jacht-kluby i butiki.

Rejon Heraklion

Heraklion to stolica i zarazem największy region Krety. Znajduje się tu wiele dużych centrów turystycznych: Chersonissos, Malia, Stalida, Agia Pelagia. Wybrzeże wyspy w tym regionie jest bogato ozdobione zatokami, na brzegach których znajduje się wiele kompleksów hotelowych różnych kategorii. To ważny argument na rzecz zakupu nieruchomości, którą chce się później wynająć. W Heraklionie znajduje się duże lotnisko obsługujące regularne i czarterowe rejsy przez cały rok.

 

Rejon Rethymno

Rejon Rethymno to region położony w centralnej części wyspy pomiędzy regionami Chania, a Heraklion. W czasach weneckich rozkwitał tu morski handel. Rethymno to wspaniałe górskie widoki, piękne plaże, kreteńska muzyka, tradycyjne wioski i luksusowe hotele. Jest to najmniejszy rejon Krety. Zapierające dech w piersiach panoramy olbrzymich gór sprawiają, że życie tu jest romantyczne i wyjątkowe. W północnej części regionu znajduje się długa piaszczysta plaża.

Rejon Chania

Rejon Chania to miasta: Georgioupolis, Kournas, Chania, Agia Marina, Gerani, Paleochora. Ta część Krety jest najbardziej zielona, ponieważ w chłodnych okresach często pada tu deszcz. Białe Góry (2452 m n.p.m.) - główny masyw regionu - pokryte są cyprysowymi lasami, które przypominają bujną florę Krety z okresu minojskiego. Prefektura Chania znana jest także z wąwozu Samaria. Największy wąwóz w Europie przyciąga każdego sezonu tysiące turystów. Nieruchomość w tym regionie to możliwość życia w pobliżu tego niezwykłego miejsca. Wędrówka po wąwozie o długości 18 km to droga niezwykłych odkryć. Wąwóz zaczyna się na wysokości 1250 m n.p.m. W wąwozie znajduje się kilka małych kapliczek, a także stara wioska Samaria. Kąpiel w szmaragdowych wodach Morza Libijskiego wynagradza trudy marszu.

 


Kreta to mały wszechświat pełen cudów i skarbów. Wydaje się, że nie wystarczy życia, aby w pełni poznać tę wyspę. Kupić nieruchomość na Krecie, to dostać szczęśliwy bilet na niekończący się pobyt na tej niebiańskiej wyspie. Jeśli chcecie nabyć dom na wyspie z unikalna historią, tradycjami i piękną przyrodą to Kreta jest najlepszym wyborem.

W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz przeczytać o tym tutaj.
x